Měřte si pravidelně krevní tlak i doma! Zde jsou zásady, jak na to

0
1228

Správně měřený krevní tlak může pomoci k prodloužení života.
Dospělí by si ho měli měřit pravidelně. Doporučuje to Odbor podpory zdraví a výchovy ke zdraví Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR. Odborníci zdůraznili, že včasná diagnostika chrání před vážnými následky vysokého krevního tlaku.

Domácí měření tlaku krve nepodceňujte. Hodnoty si zapište
„Hypertenze postihuje 40 až 50 procent dospělých osob ve věku nad 18 let. Pravidelné měření tlaku se tedy netýká jen seniorů – vhodné je pro všechny dospělé, a proto bývá součástí preventivních prohlídek u všeobecného lékaře,“ doplnil obor.

Jak správně změřit krevní tlak? Jen neudělejte následující chyby!
Tlak je možno měřit i doma pomocí tlakoměru. Aby byl výsledek správný, je třeba podle něj dodržovat několik zásad – alespoň hodinu před měřením se nemá pít alkohol či káva, stejně se nemá ani kouřit. Alespoň pět minut před měřením je podle něj třeba sedět v klidu. Odbor také zdůraznil, že měření má proběhnout bez přítomnosti vnějších rušivých vlivů.

„Manžeta tlakoměru se upevní na ruku tak, aby byla několik centimetrů nad loktem (přibližně dva až tři centimetry nebo na dva prsty) ve výši srdce. Předloktí je volně položeno na stole a loket mírně ohnutý.“ Během celého měření se nemá zvedat ruka, nemačkat břicho a nemluvit. Nohy mají být opřeny o zem.

Odborníci v této souvislosti zdůraznili, že před vážnými následky vysokého krevního tlaku se mohou pacienti chránit tím, že jej včas zachytí. „Když k nám přijde pacient s výraznou dušností, bolestí na hrudi nebo otoky, většinou se už u něj projevily komplikace, které mohou znamenat i závažné poškození srdce. Nemuselo se to dostat až sem, pokud by si pacient před rokem či dvěma odměřil krevní tlak a zvýšené hodnoty by začal včas léčit,“ konstatovala prezidentka Slovenské hypertenziologické společnosti Anna Vachulová.