Zelenskyj očekává hroznou zimu. Zmrazil ceny a zakázal vývoz plynu a uhlí

0
206

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že příští zima bude kvůli ruské agresi vůbec nejtěžší za všechny roky od dosažení nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu.

Současně nařídil vládě a místním úřadům, aby se postaraly o to, že dodávky plynu, elektřiny, tepla a teplé vody pro obyvatelstvo v zimě nezdraží, napsal na svém webu deník Ukrajinská pravda.

Zelenskyj podle deníku oznámil, že Ukrajina nebude prodávat do zahraničí plyn a uhlí, protože veškerá těžba půjde k uspokojení vlastních potřeb. Současně mají úřady udělat všechno, aby zvýšily vývoz elektřiny.

Ukrajina již 105. den čelí invazi Ruska, které vpádem na Ukrajinu 24. února rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

„Chci zvlášť zdůraznit, že jsem zadal vládě velmi konkrétní úlohu: Udělat vše, aby se tarify na plyn a elektřinu v příští topné sezóně nezměnily. Lidem je stejně těžko, neboť je válka. Postaráme se o to,“ řekl prezident podle deníku. Dodal, že ceníky za teplo a teplou vodu mají na starosti místní úřady, které mají na místní úrovni zajistit, aby se tyto ceny v zimě na přelomu let 2022 a 2023 nezměnily.

Vláda podle prezidenta vytvoří štáb, který se bude zabývat přípravami na zimu. \“Toto rozhodnutí jsme přijali na základě porady zástupců vlády a největších státních energetických podniků a regulátorů,\“ poznamenal.

„Ať si okupanti plánují cokoliv, musíme se připravit na příští zimu v našem státě, na svém území, pro všechny naše občany. V současných podmínkách, vytvořených agresí Ruska, kvůli válce, budeme mít opravdu nejtěžší zimu za všechny roky nezávislosti. Ale musíme ji zvládnout tak, aby naši lidé cítili, že stát normálně pracuje. Tak se také stane!“ zdůraznil.