Španělé zvažují poslat Ukrajině Leopardy. Desetiletí jsou mimo provoz, potřebují opravy

0
160

Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová potvrdila informace médií, že Madrid zvažuje poskytnutí tanků Leopard 2A4 Ukrajině. Informovala o tom agentura EuropaPress. Podle ministryně je tato možnost „na stole“. Dodala však, že technika již není mnoho let v provozu a před zasláním na východ tak bude potřebovat rozsáhlé opravy.

„Možnost uskutečnit tuto dodávku (tanků Leopard) je na stole,“ uvedla ministryně v rozhovoru odvysílaném na stanici Cadena Ser. Ministryně dodala, že by šlo o techniku, která je uskladněna v Zaragoze a je už léta mimo provoz.

„Musím říci jasně, že nyní je nemůžeme poslat (na Ukrajinu), protože by nebylo rozumné posílat materiál, který není funkční,“ dodala ministryně s tím, že pro zprovoznění tanků by byly zapotřebí rozsáhlé zásahy. Madrid proto nyní zvažuje opravu této techniky s pomocí specializované firmy.

ONLINE: Kyjev připustil, že opustí klíčový Severodoneck a stáhne se
Pokud by se Španělsko opravdu rozhodlo poslat tanky Leopard Ukrajině, potřebovalo by povolení Německa, které je vyrábí. Německý kancléř Olaf Scholz v úterý řekl, že jeho vláda neobdržela z Madridu žádnou oficiální žádost. Podle agentury EFE německý ministr hospodářství Robert Habeck v prohlášení pro německý tisk projevil ochotu export tanků podpořit. K rychlému souhlasu se španělskou žádostí, když ji Berlín dostane, vyzval poslanec konzervativní unie CDU-CSU Johann Wadephul.

Podle španělského tisku by Madrid mohl poslat Kyjevu 40 ze 100 tanků Leopard 2A4, které koupil od Německa v roce 1995. Podle specializovaného webu Infodefensa.com jich je 53 od roku 2012 mimo službu. Podle médií Španělsko chce poslat Kyjevu také protivzdušný systém Aspide italské výroby, který je schopen ničit letecké cíle na vzdálenost do 25 kilometrů.