Vědci našli ve vzorcích z planetky Ryugu základní stavební kameny života

0
228

Planeta Ryugu zachycená sondou Hajabusa 2 ze vzdálenosti čtyřicet kilometrů. (Zdroj: JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, Aizu University, AIST)

TOKIO. Japonští vědci objevili ve vzorcích odebraných z planetky Ryugu více než 20 druhů aminokyselin.

Informovala o tom dnes agentura Kjódó.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Aminokyseliny, které jsou základními stavebními kameny života, byly podle Kjódó na některé z planet zjištěny vůbec poprvé.

Vzorky dopravila na Zemi sonda Hajabusa 2, kterou k Ryugu vyslala japonská kosmická agentura JAXA.

Hajabusa 2 se v prosinci 2014 vydala na cestu k planetce, která je vzdálena přibližně tři sta milionů kilometrů od Země a jejíž věk se odhaduje na 4,6 miliardy let.

K cíli dorazila v polovině roku 2018, po létě vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak začala plnění záměru celého projektu – hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Na Zemi se sonda vrátila v roce 2020 s více než 5,4 gramu materiálu z podpovrchové vrstvy planetky Ryugu. Šlo o vzorky, které nebyly vystaveny slunečnímu záření ani kosmickým paprskům.

Již počáteční studium vzorků naznačilo přítomnost vody a organických látek, napsala agentura Kjódó. Podrobné zkoumání materiálu začaly JAXA a další výzkumné instituce, včetně tokijské a hirošimské univerzity, v roce 2021.

Jak se aminokyseliny dostaly na Zemi, není známo, podle jedné z teorií se tak mohlo stát při dopadu meteoritu nebo komety.