Plazmový hořák aneb jak je řezání kovu náročné?

0
847

I když u domácích kutilů stále převažuje oblíbenost dřeva nad kovem, existují projekty a stavby, v nichž mají kovové materiály své neoddiskutovatelné místo. Oproti dřevu je přeci jenom o něco pevnější, a hlavně lépe odolávají přírodním vlivům, typicky dešti nebo silnému větru. Nicméně upravit kovové profily a tyče do požadovaných tvarů požaduje trochu cviku a odpovídající nářadí. Jedním z nich je i plazmový hořák, jehož obsluha je překvapivě jednoduchá.

Jak se obléci?

Plazmový hořák sice zvládne obsluhovat každý šikovnější kutil, protože na řezání plazmou není nic složitého, nicméně i tak byste neměli podceňovat bezpečnost práce. Zdraví máte jenom jedno, což byste měli při práci se žhavou plazmou brát v úvahu. Samozřejmostí by při řezání kovů měly být ochranné brýle nebo štít či kukla. Kromě toho si vezměte i odolnou obuv a proti horkým odletujícím kouskům rozžhaveného kovu se skvěle hodí například svářečská zástěra.

Jak s hořákem zacházet?

Drtivá většina moderních plazmových řezaček disponuje jednoduchým ovládáním, které zvládne i začátečník. Pokud se však chystáte s plazmovým řezákem zacházet poprvé, pečlivě si prostudujte návod nebo požádejte o rady zkušenější kamarády či kolegy v práci. Nejdůležitější je přiblížit se s hořákem do 3 vteřin od zapnutí řezačky ke kovovému materiálu, protože v opačném případě nedojde k aktivaci elektrického oblouku.

Kde shánět náhradní součástky?

Jakmile dostanete plazmový hořák do ruky, budete pracovat jako naprostý profesionál. Obrovskou výhodou moderních řezaček je totiž nízká hmotnost a kompaktní rozměry, takže si hořák můžete vzít prakticky kamkoliv. Další velkou devízou je skvělá dostupnost náhradních součástek ze specializovaného elektronického obchodu. V něm z pohodlí svého domova zakoupíte všechny díly za příznivé ceny.

Řezání kovu plazmou zvládne po chvíli cviku každý z vás. Dejte si pouze pozor na bezpečnost práce a dodržení veškerých pokynů ke správnému ovládání plazmové řezačky.